dyrygent

Monika Bachowska

Dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, a w 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na UMFC w Warszawie. Pracuje z chórami i orkiestrami – dziecięcymi, młodzieżowymi, zawodowymi. Jako śpiewaczka i dyrygentka w latach 1998–2011 współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Kilkakrotnie przygotowywała Orkiestrę CORda Cracovia na festiwal „Wawel o Zmierzchu”, w czerwcu 2014 roku prowadziła orkiestrę Sinfoniettę Cracovię, dwukrotnie orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (2014,2015), Orkiestrę UMFC w Białymstoku (2018).

Dyrygent, chórmistrz, pedagog.

Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych oraz studentów Akademii Muzycznej, który pod jej batutą występuje corocznie na scenie tego międzynarodowego festiwalu (2014-2018). Od roku 2012 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach programu edukacyjnego prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów, z którą wystąpiła m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz nowej siedzibie NOSPR w Katowicach. W 2014 i 2016 nakładem wytwórni DUX ukazały się nagrania płytowe orkiestry kończące dwie edycje programu.

Prowadzone przez Monikę Bachowską zespoły: Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Fresco Sonare oraz Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie wielokrotnie uczestniczyły w konkursach i festiwalach, zawsze zajmując pierwsze miejsca, niekiedy uzyskując również dodatkowe wyróżnienia. Monika Bachowska czterokrotnie otrzymała tytuł „Najlepszego Dyrygenta Festiwalu” – na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych Nyíregyháza (Węgry, 1999 i 2002) oraz na Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych w Będzinie (2001 i 2011).

Jako dyrygentka współpracowała z takimi postaciami świata muzyki jak: Krzysztof Penderecki, Maciej Małecki, Maciej Zieliński, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Moś, Łukasz Borowicz, Paul Esswood, Jorge Cardoso, Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Daniel Stabrawa, Agata Szymczewska, Marcin Dylla, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, Stefan Kamasa, Jerzy Kosmala. W swoim dorobku Monika Bachowska posiada również nagrania dla Programu 2 Polskiego Radia oraz współpracę z Dynamic Music Partners – kolektywem kompozytorskim w składzie: Lolita Ritmanis, Michael McCuistion, Kristopher Carter, tworzącym muzykę filmową dla Warner Bros.

Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, wykonując kompozycje różnych epok oraz gatunków muzycznych, a od 2015 – Chór Kameralny Insieme. Na początku 2018 roku ukazały się dwie płyty chóru. Pierwsza z nagraniem kolęd Feliksa Nowowiejskiego, zamówionej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wydane przez wytwórnię DUX; druga z muzyką chóralną Rene de Boisdeffre, wydanej przez wytwórnię Acte Prealable. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, a w 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2018 „Honoris Gratia” Zasłużony dla Miasta Krakowa. Od października 2017 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.